Lemondta izraeli útját Gulyás Gergely
A Miniszterelnökséget vezető miniszter Benjámín Netanjahúval is találkozott volna.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter Benjámín Netanjahúval is találkozott volna.
Az Amerikában élő holland író, egyetemi oktató arra figyelmeztet, hogy szélsőjobbos politikusok gyakran hivatkoznak arra: nem lehetnek antiszemiták, hiszen támogatják Izraelt. A Project Syndicate-en megjelent véleménycikkében a szerző azt írja, hogy az új izraeli kormány nyíltan fasiszta tagjai sokkal több közös vonást mutatnak a magyar miniszterelnökkel és más hasonló figurákkal, mint a világban élő zsidósággal.
Egyre véresebb az izraeli–palesztin konfliktus Ciszjordániában. A palesztinok eddigi ismert szervezeteinek egyre kisebb szava van, az új militáns csoportok a fegyveres harcot tartják a megoldásnak, és ebben már a nép többsége támogatja őket.
Izrael cigányai – így jellemezte saját népcsoportját egy beduin fiú. 32 falujuk közül az állam csupán kilencet ismer el, a kormány pedig furcsa módon pont azzal segít nekik, amivel az őket a társadalomból kitoló ultraortodoxokon is: hogy nem piszkálja a civil szférát. Riportunk Izraelből.
Netanjahu nem mondott le a tervéről, csak jegeli. Nem kéne számolatlanul önteni a pénzt Ukrajnába. Miért tehet a Trump elleni vádemelésről is Soros György? Hogyan példálóznak Ausztriában Orbánnal? Válogatás a nemzetközi lapok írásaiból.
A végletekig kiéleződött a jogi reformra készülő Netanjahu-kormány és az ellenzék hadakozása. Szakértők szerint Izrael soha nem volt annyira megosztott, mint most, és ez rendkívüli veszélybe sodorhatja az országot, miközben Ciszjordánia lángba borul, és már a harmadik palesztin intifáda kitöréséről beszélnek.
Mit tervez Benjamin Netanjahu az izraeli igazságszolgáltatással, ami miatt százezrek tüntetnek Izraelben? Miért veszélyes az ország jelenére és jövőjére nézve, hogy a szélsőjobbal szövetkezett a kormányra kerülés érdekében? Megoldódik-e a válsághelyzet attól, hogy a miniszterelnök elodázza a demokráciaellenes lépéseket? Közéleti podcastunkban mindent összefoglaltunk az elmúlt napok, hetek, hónapok eseményeiről.
Az országban hónapok óta tízezrek tüntettek a kormány igazságügyi reformja ellen, Netanjahu pedig engedett a nyomásnak. Azonban nem véglegesen: a helyi média beszámolói alapján csupán nyárig tolják el a szavazást arról a törvényjavaslatról, ami a kormány hatáskörébe adná a bírók kinevezését.
Tizenkét hete tüntetnek Izraelben a hatalomba decemberben visszatérő Benjamin Netanjahu igazságügyi reformja ellen. A jobboldali politikus ellen az elnök és saját védelmi minisztere is felemelte szavát – utóbbit Netanjahu fel is mentette. Vasárnap este óta Izraelben országszerte tüntetnek, csak Jeruzsálemben jelenleg 115 ezer ember van kint az utcákon. Netanjahunak végül hétfő délutánra sikerült megállapodnia saját koalíciós partnereivel: elhalasztják az igazságügyi törvény reformját.
Már a repülőgépek sem szállnak fel a reptérről Tel Avivban. Az államfő felszólította Netanjahut, hogy azonnal állítsa le az igazságügyi reformot.
Egy nappal az után, hogy a miniszter kritikát fogalmazott meg, mennie kellett.
Az izraeli demokrácia még sosem volt ekkora veszélyben, a rasszista, nacionalista pártok szinte küldetésüknek tekintik, hogy felszámolják, teokratikus önkényuralom veszélye fenyeget – mondta a Süddeutsche Zeitungnak adott interjúban Tom Segev.
Orbán és Erdogan időhúzása után a NATO-nak vissza kellene tartania érzékeny információkat. Hszi azért megy Moszkvába, hogy ő legyen a háború egyetlen győztese, egy Nyugat-barát orosz elnök stratégiai rémálom lenne számára. Netanjahu szétszakítja Izraelt? Mi lesz a bankokkal? Donald Trump ismét hergeli híveit. Válogatás a nemzetközi lapok írásaiból.
A Washington Post szerkesztőségi állásfoglalása hangsúlyozza, hogy az Egyesült Államoknak semmiképpen sem szabad beállnia a hágai határozat mögé. Oroszország számára Ukrajna csupán az egyik hadszíntér, írja a Le Monde. A Financial Times szerint Macron elnök nem tudta helyreállítani a demokráciába vetett hitet Franciaországban. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.